Fabryka zegarków Junghans GmbH & Co. KG

Angebote auf Amazon ▸▸    Angebote auf Ebay ▸▸

Aus Watch-Wiki
Wechseln zu: Navigation, Suche
Firmenlogo
Die Junghans-Fabrik in Schramberg im 19. Jhdt.
1903 ist Junghans die größte Uhrenfabrik der Welt

W 1861 Erhard Junghans założył wraz z kuzynem Jakubem Toblerem spółkę. Otworzyli fabrykę i zaczęli produkcję niedrogich części do zegarków. Było im mało , więc zajęli się sami projektowaniem i produkcją. W 1866 ukazały się pierwsze zegarki ze znakiem „Junghans”.

Zeller i Junghans (od 1860 r.)

W 1860 roku Erhard Junghans i jego szwagier Jakob Zeller-Tobler zakładają w Schambergu olejarnię.

Bracia Junghans (od 1861 r.)

Po odejsciu Jakoba Zeller-Toblera do firmy przyszedł Xaver Junghans. Nazwa została w dniu 15 kwietnia 1861 roku zmieniona na Gebrüder (Bracia) Junghans. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik produkcyjnych Junghans zaczął w tym czasie produkcje opłacalnych części do zegarkow.

W 1866 r. pierwsze zegarki zostały zaprojektowane i robione przez mistrzów zegarmistrzowskich juz pod nazwą Junghans.Kiedy Erhard Junghans umarł w 1870 roku, jego żona Luise Junghans (z domu Tobler), na czas przejściowy przejęła zarządzanie firmą. W 1982 r. Junghans wprowadził akordowy system pracy na styl amerykański. W 1875 r. dwaj synowie Erhard (jun.) i Arthur Junghans przejmują zarządzanie firmą. Pod ich kierownictwem produkcja wzrosła bardzo szybko. Artur Junghans podczas swoich podróży do Ameryki zajmował się intensywnie nowymi możliwościami technicznymi racjonalnej produkcji. W ten sposob wprowadzono wiele technicznych innowacji w produkcji spółki, której dyrektorem kreatywnym, technicznym i projektantem był już tylko Artur Junghans. Masowa produkcja zegarków została bardzo dobrze przyjęta, ponieważ zegarki oferowane były w dostępnej cenie.W 1877 r. znak fabryczny firmy został wpisany po raz pierwszy do rejestru towarów. W 1879 r. Artur Junghans zgłasza pierwszy patent Rzeszy Niemieckiej zegarka z kalendarzem. Od 1886 do 1887 r. roku aktywny był w firmie również trzeci syn Erharda Junghansa, Georg Junghans.

Na dołączonej 1886 r. produkcji zegarków kieszonkowych, firma poniosła kilka porażek i tylko w wyniku połączenia się ze spółką Thomasa Hallera w Schwenningen, która produkowała udane i proste zegarki kieszonkowe od końca 1890 roku, został rozszerzony w fabryce Junghans program ich produkcji. W 1888 r. firma Junghans przedstawiła drugie logo firmy - pięcioramienną gwiazdę, w której środku umieszczona była litera "J". W 1890 r. gwiazdę zmieniono na ośmioramienną, i w takiej formie zachowała się do dziś, jako charakterystyczne logo zegarków Junghans. Cztery lata wcześniej, został wprowadzony legendarny "kaliber 10", który nie zmienił się w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat produkcji jako standardowy mechanizm budzika.

W 1891r. Erhard Junghans jun. zostal mianowany krolewskim radnym handlu (Kommerzienrat), a w 1897 roku zwolnił sie z firmy. W związku z tym firma zwrociła się do jego brata Artura Junghansa, też krolewskiego radnego handlu. Syn Artura, Erwin Junghans, również pracował w tej firmie.

W 1893 r. został przekroczony milion produkowanych zegarków.

(opr.M.Bielawski)

Połączone fabryki zegarków braci Junghans i Thomasa Hallera AG (od 1900 r.)

W dniu 1 kwietnia 1900 r. z firm Gebrüder (Bracia) Junghans AG i Th. Haller AG powstaje "Zjednoczona Fabryka Zegarków Braci Junghans AG i Th. Hallera AG Schwenningen". Firma Hallera produkująca zegarki kieszonkowe zostaje przeniesiona po kilku latach z Schwenningen do Schrambergu. W 1903 roku wizja Artura Junghansa nabrała rzeczywistości: Junghans był największą fabryką zegarków na świecie.

Junghans AG (od 1911 r.)

Modele zegarków

Mechanizmy zegarków

Archiwum

Adres

Uhrenfabrik Junghans GmbH & Co. KG
Geißhaldenstrasse 49
D-78713 Schramberg
Telefon: +49 (0) 74 22 / 18-0
Telefax: +49 (0) 74 22 / 18-666
Mail: [email protected]

Tropy

Anzeigen